British International Rowing Office
Nottingham 13th February 2000 @ 14:30am 3500
By Time
Finish Start No. Event Category Bow Stroke Club Paid Start Finish Run 1 Start Finish Run 2 Total time PGMT
1 50 W2x B Winckless S Grainger K Walbrook/St Andrews 25:41.7 32:37.6 06:55.8 34:06.3 40:34.9 06:28.6 13:24.4 87.02%
2 52 W2x C G Batten G Lindsay TRC/MRC 26:56.5 33:51.9 06:55.4 35:17.3 41:47.1 06:29.8 13:25.2 86.93%
3 58 LW2x Birch S Langlands T KRC/TRC 31:06.3 38:09.0 07:02.7 39:58.1 46:25.7 06:27.6 13:30.3 88.33%
4 51 W2x B Mowbray A Eyre L TRC/MRC 26:16.5 33:15.8 06:59.4 34:37.7 41:13.0 06:35.3 13:34.7 85.93%
5 53 W2- B Blackie D Bishop C TRC/MRC 27:57.2 34:59.3 07:02.1 36:27.3 43:14.6 06:47.3 13:49.4 87.57%
6 59 LW2x Myres Casey UL Tyrian/Wallingford 31:46.1 38:58.6 07:12.5 40:23.2 47:02.5 06:39.3 13:51.8 86.05%
7 54 W2- MacKenzie Zino TRC/QT 28:29.5 35:48.8 07:19.3 37:06.7 43:56.2 06:49.5 14:08.8 85.56%
8 64 W2x Snaith Murray Walbrook/Grosvenor 34:52.2 42:23.4 07:31.3 43:55.9 50:43.3 06:47.4 14:18.7 81.52%
9 55 W2- B Saunders Beever City of Sheffield /QT 29:06.6 36:37.1 07:30.5 37:40.3 44:39.4 06:59.1 14:29.6 83.52%
10 65 W2x Carey McPhearson TSS 35:18.3 42:51.9 07:33.7 44:16.7 51:13.1 06:56.4 14:30.0 80.46%
11 60 U23W2- Saunders Fenoulet OUWBC/UL Tyrian 33:13.3 40:52.8 07:39.4 42:36.3 49:35.3 06:59.0 14:38.4 84.87%
12 57 W2- C Siddall Carroll NCRA 30:24.3 38:02.7 07:38.4 39:18.7 46:22.7 07:04.0 14:42.4 82.31%
13 66 LW2x D Taylor Van Leemputen Star/ARV 35:56.4 43:35.7 07:39.3 44:41.6 51:45.4 07:03.8 14:43.1 81.05%
14 62 U23W2- Stewart Gibb ULWBC/OBUBC 34:11.5 41:56.1 07:44.6 43:33.5 50:32.3 06:58.8 14:43.4 84.39%
15 56 W2- F Gough Hill NCRA/MRC 29:43.0 37:21.1 07:38.1 38:43.5 45:50.2 07:06.7 14:44.8 82.08%
16 72 W1x B Flood TSS 41:38.2 49:32.7 07:54.5 50:55.9 58:02.8 07:06.9 15:01.4 83.48%
17 71 W1x A Laverick TRC 41:05.5 48:59.9 07:54.4 50:13.9 57:27.5 07:13.6 15:08.0 82.87%
18 61 U23W2- D Scott Carslake UL Tyrian/NUBC 33:44.4 41:38.7 07:54.3 43:09.0 50:23.4 07:14.4 15:08.7 82.04%
19 70 W2- B Machen Hutchins UTRC/Globe 39:26.4 47:22.9 07:56.5 49:40.5 56:59.5 07:19.0 15:15.5 79.33%
20 74 W1x D Watt Clydesdale 42:03.6 50:14.4 08:10.9 51:18.4 58:37.8 07:19.4 15:30.3 80.89%
21 68 U23W2- D Hill Crighton U Bristol 38:01.3 46:03.1 08:01.8 47:14.5 54:43.8 07:29.3 15:31.1 80.07%
22 67 LW2x E McCulloch Richmond MRC 36:39.6 44:54.8 08:15.2 46:04.6 53:35.3 07:30.7 15:45.9 75.67%
23 63 U23W2- D Schmiegelow Kelly UL Tyrian/ULWBC 37:15.1 45:32.5 08:17.4 47:35.5 55:18.4 07:42.9 16:00.3 77.64%
24 69 W2- C McDonald Clarke (bss) Aberdeen 38:54.2 47:36.5 08:42.2 48:55.0 56:40.6 07:45.6 16:27.8 73.52%
25 76 U23LW1x E Holmes Warwick 42:28.7 51:15.9 08:47.3 52:15.2 00:11.0 07:55.8 16:43.1 80.08%
26 77 U23W1x D Emes Evesham 42:49.1 51:58.0 09:08.9 52:54.6 01:08.2 08:13.6 17:22.5 73.70%
Created by Antony Reynolds
tony.reynolds@lvs.co.uk