Gloucester Head 2000

The Rowing Service

Results posted by Sue Berry of Gloucester Rowing Club, UK.

11.00 am Division
Number  Event       Club                    Finish Time

4       S2 8        Stourport               13.15   Winner
2       S2 8        Minerva Bath            13.16
3       S2 8        Stratford upon Avon     13.32

6       S4 8        Gloucester              13.35   Winner
5       S4 8        Ross                    16.00

7       S1 4+       Warwick 'A'             *13.58  Winner
8       S1 4+       Warwick 'B'             15.02

9       VetD 4+ Evesham             *15.15  Winner
10      VetD 4+ Gloucester              17.09

15      N4+     Birmingham              15.40   Winner
13      N4+     Warwick 'A'             15.50
11      N4+     Stratford upon Avon 'A' 17.02
12      N4+     Stratford upon Avon 'B' 17.16
14      N4+     Warwick 'B'             17.59

16      J14 4x+     Evesham             *16.30

17      WS2 4+  Birmingham              16.25

54      WS3 4+  Minerva Bath            16.26   Winner
18      WS3 4+  Warwick             16.34

21      E 2-        Ross                    16.17

23      WJ13 2x Evesham             20.00

24      S1 2x       Evesham             14.35

25      VetD 2x Stourport               *15.52

26      E 1x        Henley (Stephens)       *15.23  Winner
27      E 1x        Henley (Wilson)         15.29
28      E 1x        Stourport (Taylor)      15.32

30      S2 1x       Reading (Bateman)       16.02   Winner
29      S2 1x       Ross (Constance)        17.23

76      N 1x        Bewdley (Merchant)      16.28   Winner
31      N 1x        Reading (Scott)         16.51
33      N 1x        Stourport (Dorrell)     17.10
32      N 1x        Llandaff (Matthews)     21.05

34      WS1 1x  Hereford (Daw)          *16.42  Winner
35      WS1 1x  Warwick (Holmes)        17.17
37      WS1 1x  Stourport (Taylor)      17.49

38      WJ15 2x Evesham             19.05

41      WJ14 1x Evesham (Winrow)        *19.40

52      WJ16 4+ Gloucester              17.52


2.30 pm Division
Number  Event       Club                        Finish Time

43      S1 8        Birmingham                  13.22   Winner
1       S1 8        Warwick                 13.30
42      S1 8        Stratford upon Avon         13.40

45      S3 8        Beechen Cliff School        13.33   Winner
44      S3 8        Stourport                   13.35

46      WJ18 8      Gloucester                  14.37

47      S2 4+       Minerva Bath                14.41   Winner
48      S2 4+       Warwick                 15.20

51      J15 4x+     Evesham                 15.15   Winner
50      J15 4x+     Gloucester                  15.49

53      WJ15 4x+    Gloucester                  *16.27

56      WN 4+       Evesham                 17.18   Winner
20      WN 4+       Cheltenham Ladies College   17.36
55      WN 4+       Minerva Bath                17.51
57      WN 4+       Warwick                 17.51

58      S1 2-       Ross                        15.42   Winner
59      S1 2-       Warwick                 15.59

60      E 2x        Henley                      *14.02

64      S2 2x       Bryanston School            *14.21  Winner
61      S2 2x       Minerva Bath                14.26
62      S2 2x       Evesham                 14.35
63      S2 2x       Warwick                 14.58

66      J16 2x      Ross                        16.47

68      VetB 1x Stourport (Taylor)          15.39

88      VetC 1x Stourport (Lloyd)           17.40   Winner
69      VetC 1x Stourport (Edwards)         17.58

73      S3 1x       Birmingham (Norman)     16.01   Winner
70      S3 1x       Minerva Bath (Wallis)       17.18
71      S3 1x       Ross (Constance)            17.32

75      J16 1x      Gloucester (Rodford)        16.26   Winner
74      J16 1x      Evesham (Phonisa)           17.10

78      WS2 1x  Warwick (Holmes)            17.26   Winner
77      WS2 1x  Hereford (Daw)              17.42
79      WS2 1x  Stourport (Taylor)          17.42
* denotes new course record