Peterborough Spring Regatta 2000 results

The Rowing Service

Results posted by Paul Child of PCRC.

PETERBOROUGH REGATTA
SATURDAY 3RD JUNE 2000
SATURDAY RESULTS

Event                                 Winner                   Time

M.SEN.1 8+           Jesus College BC                               03:03
M.SEN.2 8+           Jesus College BC                               03:01
M.SEN.3 8+           Lady Margaret BC                               03:14
M.SEN.4 8+           CCAT BC                                        03:15
M.VET B/C 8+         Broxbourne RC                                  03:18 NQ
W.ELITE 8+           Twickenham RC				    03:36
W.SEN.2 8+           Twickenham RC                                  03:35
W.SEN.3 8+           Star Club                                      03:42
W.SEN.4 8+           University West of England                     03:46 NQ
W.NOV 8+             CCAT BC                                        03:46
M.SEN.1 4+           Auriol Kensington RC                           03:23
M.SEN.2 4+           Nottingham & Union RC                          03:25
M.SEN.3 4+           Sons of the Thames Rc                          03:39
M.SEN.4 4+           Norwich RC                                     03:33
M.NOV 4+             Norwich RC                                     03:35
M.VET.B/C 4+         Bedford RC                                     03:37
M.VET.E/F 4+         Henley/Norwich                                 03:40
W.SEN.1 4+           Warwick BC					    03:58
W.SEN.2 4+           Broxbourne RC                                  04:02
W.SEN.3 4+           Bedford RC                                     03:55 NQ
W.SEN.4 4+           Sudbury RC                                     04:02
W.NOV 4+             University of East Anglia                      04:21
M.ELITE 4-           Lea RC                                         03:19
M.SEN.2 4-           Cantabrigian RC                                03:22
W.ELITE 4-           Marlow RC                                      03:34 NQ
M.SEN.1 4Sc          Durham ARC                                     03:11 NQ
M.SEN.2 4Sc          Oxford & District Sculling Centre              03:11 NQ
M.SEN.3 4Sc          Peterborough City RC                           03:16 NQ
M.ELITE 2-           Ancholme RC                                    03:40
M.SEN.2 2-           Bedford RC					    03:43
M.VET.D 2-           Durham ARC                                     03:52
M.ELITE 2Sc          St Neots RC                                    03:29
M.SEN.2 2Sc          Marlow RC                                      03:33
M.SEN.3 2Sc          Bedford RC                                     03:39
M.VET.B 2Sc          Bedford RC                                     03:32
M.VET.C/D 2Sc        Durham ARC                                           NQ
M.VET.F 2Sc          Nottingham BC                                  03:58
W.SEN.2 2Sc          Wallingford RC                                 04:02 NQ
W.SEN.3 2Sc          Newark RC                                      04:04
W.JUN 2Sc            Peterborough City RC                           03:53
M.SEN.1 Sc           Durham (Clack)                                 03:42
M.SEN.2 Sc           Leander (Smith)                                03:49
M.SEN.3 Sc           Marlow (Ruinet)                                03:50
M.NOV Sc             Eton Excelsior (Aston)                         04:00
M.JUN.16 Sc          Leander (Smith)                                03:48 NQ
M.JUN.15 Sc          Peterborough (Musgrave)                        04:54
M.JUN.14 Sc          Sudbury (Hogsbjerg)                            04:38 NQ
M.VET.B/C Sc         Notts & Union (Clarke)			    03:55
M.VET.D Sc           Notts & Union (Rushmere)                       04:07
M.VET.E/F Sc         City of Sheffield (Stoddart)                   04:24 NQ
M.VET.G/H Sc         Nottingham (Payne)                             04:38
W.ELITE Sc           Wallingford (Jones)                            04:09 NQ
W.SEN.1 Sc           Wallingford (Taylor)                           04:22
W.SEN.2 Sc           Wallingford (Butler-Storey)                    04:12
W.SEN.3 Sc           Wallingford (Ainsley)                          04:23
W.NOV Sc             Rob Roy (Netherton)                            04:35
W.JUN Sc             Star Club (Slack)                              04:43 NQ
W.JUN.16 Sc          Star Club (Manley)                             04:36

NQ = Non Qualifying