Peterborough Spring Regatta 2000 results

The Rowing Service

Results posted by Paul Child of PCRC.

PETERBOROUGH REGATTA
SUNDAY 4TH JUNE 2000
SUNDAY RESULTS

Event                                 Winner                   Time

M.SEN.1 8+           Downing College BC                             01:23
M.SEN.2 8+           Agecroft RC                                    01:25
M.SEN.3 8+           Downing College BC                             01:24 NQ
M.SEN.4 8+           Downing College BC                             01:29
W.ELITE 8+           Nottingham BC                                  01:37
W.SEN.2 8+           Furnival SC				    01:39
W.SEN.3 8+           Auriol Kensington RC                           01:43 NQ
W.SEN.4 8+           University West of England                     01:40 NQ
W.NOV 8+             Parr's Priory RC                               02:09 NQ
M.SEN.1 4+           Auriol Kensington RC                           01:33
M.SEN.2 4+           Auriol Kensington RC                           01:34
M.SEN.3 4+           Eton Excelsior RC                              01:35
M.SEN.4 4+           Norwich RC                                     01:37
M.NOV 4+             De Montfort University BC                      01:40
M.VET.B/C 4+         Peterborough City RC                           01:36
W.SEN.1 4+           Nottingham BC                                  01:45
W.SEN.2 4+           Nottingham BC                                  01:49
W.SEN.3 4+           Bedford RC					    01:50
W.SEN.4 4+           Peterborough City RC                           01:55
W.NOV 4+             Evesham RC                                     01:54
M.ELITE 4-           Auriol Kensington RC                           01:29
W.ELITE 4-           Nottingham BC                                  01:42 NQ
M.JUN.14 4Sc         St Neots RC                                    02:00 NQ
M.ELITE 2-           Nottingham BC                                  01:37 NQ
M.SEN.2 2-           Bedford RC                                     01:38
M.SEN.3 2-           City of Sheffield RC                           01:46
M.VET.D 2-           Free Press/Simoco                              01:45 NQ
M.ELITE 2Sc          Auriol Kensington RC                           01:34
M.SEN.2 2Sc          Sons of the Thames  RC                         01:36
M.SEN.3 2Sc          Peterborough/Sons of the Thames		    01:40
M.JUN.14 2Sc         Cantabrigian RC                                01:46 NQ
M.VET.B 2Sc          Sons of the Thames  RC                         01:38 NQ
W.SEN.2 2Sc          Grosvenor/Walbrook                             01:46
W.SEN.3 2Sc          Loughborough BC                                01:55
MXD.ELITE 2Sc        HSBC/Lowestoft                                 01:42 NQ
MXD.SEN.2 2Sc        Durham ARC					    01:41
M.SEN.1 Sc           Leander (Smith)                                01:42 NQ
M.SEN.2 Sc           Leander (Smith)                                01:40
M.SEN.3 Sc           Lancaster John O'Gaunt (Shirley)               01:44
M.NOV Sc             York City (Scott)                              01:48
M.JUN Sc             St Neots (Johnson)                             01:46 NQ
M.JUN.15 Sc          Peterborough (Hetherington)                    01:49
M.JUN.14 Sc          Maidenhead (King)                              01:56
M.JUN.13 Sc          Peterborough (Truss)                           02:03
M.VET.B Sc           Durham (Cooper)                                      NQ
M.VET.D Sc           Norwich (West)                                 01:47 NQ
M.VET.E Sc           Nottingham (Forbes)                            01:50
W.SEN.1 Sc           HSBC (Saunders)				    01:57
W.SEN.3 Sc           Peterborough (Ansell)                          01:57
W.NOV Sc             Eton Excelsior (Nagele)                        02:06
W.JUN Sc             Peterborough (Hetherington)                    02:00 NQ
W.JUN.16 Sc          Star Club (Newton)                             02:04 NQ

NQ = Non Qualifying